راهنما

طرح جامع امنیت سکه چیست؟

یک طرح جامع و فراگیر جهت افزایش ضریب ایمنی و بررسی صحت سکه های پلمپ شده است.

مجری این طرح کدام سازمان یا نهاد می باشد؟

اتحادیه طلا، جواهر، نقره، سکه و صراف تهران به عنوان متولی اصلی بازار طلا و سکه و نهادی که عهده دار تنظیم این بازار می باشد طراحی، اجرا و نظارت بر این طرح را با همکاری برترین مجریان و متخصصان عرصه های مرتبط بر عهده دارد.

این طرح به زبان ساده چه ساز و کاری خواهد داشت؟

در این طرح، کلیه سکه فروشانی که دارای مجوز رسمی پلمپ سکه از اتحادیه طلا و جواهر تهران می باشند موظف می گردند که از تاریخ آغاز طرح ، کلیه محصولات پلمپ شده خود را در قالب بسته بندی واحدی ارائه کنند که از این پس به شیوه یکسان و متحدالشکل در سراسر تهران برای بسته بندی سکه ها الزامی است. هر بسته حاوی کد امنیتی مختص به خود می باشد که این کد امنیتی یکتا و منحصر بفرد است و برای تشخیص واحدی که اقدام به پلمپ سکه نموده است به کار می رود.

این طرح چه کارکردی برای مردم خواهد داشت؟

عموم هموطنان می توانند واحد صنفی پلمپ کننده سکه های خریداری یا مبادله شده را از طریق این طرح و سامانه های ارتباطیش بررسی فرمایند تا در صورت بروز تخلف احتمالی مرجع پلمپ و عرضه سکه قابل شناسایی و ردیابی باشد و پیرو آن اقدامات مقتضی نسبت به متخلف اعمال و از حقوق هموطنان صیانت گردد.

چگونه می توان صحت بسته بندی خریداری شده سکه را بررسی کرد؟

از 2 طریق قابل انجام است. نخست از طریق مراجعه به وب سایت و وارد کردن کد شناسایی مندرج در پشت بسته بندی سکه و استعلام پلمپ کننده، راه دوم از طریق سامانه پیامکی و ارسال کد مندرج در پشت بسته بندی سکه به شماره های 10000908 . در کلیه این موارد کافی است تا کد امنیتی را به سیستم ارائه کنید تا پاسخ لازم ارائه گردد.

پاسخ سامانه به استعلام درخواستی شامل چه اطلاعاتی است ؟

در روش استعلام از وب سایت، پاسخی مشتمل بر مشخصات کامل واحد صنفی پلمپ کننده آن سکه ارائه می گردد. این پاسخ حاوی موارد زیر می باشد : پروانه کسب واحد صنفی - عنوان واحد صنفی - مسئول واحد صنفی - شماره تلفن واحد صنفی - شماره فکس واحد صنفی - نشانی ایمیل واحد صنفی - وب سایت - نشانی در روش استعلام از طریق سامانه پیامکی، پاسخی موجزتر مشتمل برموارد زیر ارائه می شود : پروانه کسب واحد صنفی - عنوان واحد صنفی - شماره تلفن واحد صنفی - نشانی.

مخاطب عام یا خریداران سکه به طور کلی چه استفاده ای از پاسخ این استعلام خواهند داشت؟

خریداران محترم و عموم هموطنان پس از دریافت پاسخ استعلام، نتیجه را با مشخصات مندرج در پشت بسته بندی محصول خریداری شده مقایسه می نمایند و در صورت مغایرت اطلاعات آن را به کمیسیون بازرسی و نظارت اتحادیه گزارش می نمایند تا این کمیسیون اقدامات بازدارنده و تنبیهی لازم را اعمال و نسبت به احقاق حقوق هموطنان اقدامات الزامی را صورت دهد.

آیا این طرح با همکاری پلیس و نهادهای انتظامی اجرا می شود؟

بله، در این طرح نیروهای خدوم و زحمت کش پلیس ناجا و نهادهای ذیربط نیروی انتظامی و کمیسیون های مختلف اتحادیه طی یک همکاری صمیمانه و برنامه ای منضبط، فرآیند کنترل، نظارت و اجرای طرح را بر عهده خواهند داشت.

آیا در آینده روش های دیگری برای بررسی و مطابقت پلمپ سکه های خریداری شده به امکانات فعلی اضافه می شود؟

بله، طی 2 فاز آتی پروژه، ابتدا تلفن گویا برای دریافت استعلام از طریق تماس تلفنی و در فاز بعد بارکدخوان برای چک و بررسی لحظه ای پلمپ سکه ها اضافه خواهند شد.

آیا خرید سکه های فاقد پلمپ مجاز می باشد؟

طی فرآیند گسترده اطلاع رسانی این طرح از مجرای رسانه های مختلف ارتباط جمعی و وب سایت های اتحادیه طلا و جواهر ، این نکته مکررا اعلام گردیده و همچنان تاکید می گردد که هموطنان عزیز و محترم صرفا از واحد های مجاز که دارای مجوزهای لازم از این اتحادیه می باشند نسبت به خرید سکه اقدام فرمایند تا خسران یا زیانی متوجه این عزیزان نشود. فهرست واحدهای مجاز فروش و پلمپ سکه در سامانه حاضر و سایر وب سایت های اتحادیه موجود می باشد.

واحد های مجاز فروش و پلمپ سکه چگونه قابل شناسایی می باشند؟

کلیه واحدهای صنفی الزاما می باید دارای جواز کسب باشند که در جواز مربوط به واحدهای مجاز پلمپ و فروش سکه، این عنوان قید شده است و درخواست مشاهده جواز کسب از حقوق مسلم کلیه خریداران و مراجعه کنندگان می باشد. علاوه بر آن این واحدها از طریق نصب واجب الاجرای هولوگرام اختصاصی اتحادیه بر روی ویترین خود، به راحتی قابل شناسایی و تمایز هستند. نصب این هولوگرام الزامی و هر واحدی که مبادرت به انجام این مهم نکرده باشد از دایره شمول واجدین مجوز خارج می گردد. تصویر نمونه ای از این هولوگرام (نشان) در ذیل درج گردیده است.

اگر فردی اقدام به خرید سکه های فاقد پلمپ استاندارد نماید و سکه مربوطه دارای عیار پایین تری نسبت به استاندارد لازم باشد می تواند شکایت کند؟ تکلیفش چه خواهد شد؟

امکان گزارش تخلف و شکایت وجود دارد و مشابه سایر موارد به آن ها رسیدگی خواهد شد. صرفا به جهت عدم رعایت قوانین و توجه به هشدارها توسط خریداران محترم، این امکان وجود دارد که کلیه پیگیری ها و اقدامات، منجر به احقاق حقوق خریدار نشود در حالیکه در مورد تخلفات گزارش شده از واحدهای دارای پروانه کسب این فرآیند به احتمال قریب به یقین به اخذ نتیجه و احقاق حقوق شاکی منتهی می شود.

آیا عرضه سکه های فاقد پلمپ توسط واحدهای صنفی مجاز می باشد؟

خیر، تحت هیچ شرایط و ضابطه ای مجاز نیست و با واحد صنفی یا فرد متخلف برخورد قاطعانه و تنبیهی صورت گرفته و در صورت تکرار تخلف، جواز کسب وی لغو می گردد. بسته به دامنه تخلف، این عمل می تواند دارای جزای حبس و توقیف اموال و سایر مجازات های پیش بینی شده در قانون مجازات عمومی و قوانین شرعی باشد که با ارجاع متخلف به محاکم قضایی و تشخیص قضات محترم فرآیند آن به اجرا خواهد رسید.